Dana Jakoubková | Pátek, 25. říjen 2024 |
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V jejich rukou se jednoduché konstrukce mění na bezpečné a estetické prostory, ve kterých můžeme žít, pracovat a snít své sny. Jednou ze škol, která připravuje žáky na mistrovské řemeslo, je Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí. Bez jejích absolventů se neobejde žádná dřevostavba.
Ve středověku byla řemeslníkům ukládána povinnost být členem cechovního společenství (cechu). Bez členství nebylo možné živnost provozovat. Tato povinnost definitivně zanikla až zavedením obchodního zákoníku Rakouského císařství v roce 1859. Za nejdůležitější ustanovení této právní normy je nutno považovat úplnou živnostenskou svobodu. Spolu s ní, respektive bez cechů, však řemeslo začalo obecně upadat. Proto ministerstvo obchodu zahájilo podporu zakládání odborných škol, které měly zajistit kvalitní technické, ale i umělecké vzdělávání řemeslníků.
Jednou z prvních, a vůbec první školou uměleckoprůmyslového charakteru na Moravě, byla právě odborná škola pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, která měla svým zaměřením navazovat na tradiční valašskou řemeslnou výrobu. Škola začínala se dvěma obory – nábytkovým truhlářstvím a ornamentálním řezbářstvím, jejichž základní dovedností bylo zvládnutí odborného kreslení, od návrhů jednotlivých kusů nábytku až po řešení celého interiéru. Žáci museli zvládnout odborné a deskriptivní kreslení, nauku o uměleckém tvarosloví, konstrukcích i technologii dřeva a nástrojů. Není tedy divu, že škola vychovala i několik desítek malířů, sochařů, a hlavně architektů, z nichž někteří pokračovali ve studiu na pražské uměleckoprůmyslové škole významného architekta Jana Kotěry.
„Architekti-Valaši", jak bývají absolventiškoly někdy nazýváni, zaujali v meziválečných architektury významné místo a díky jejich plánům a realizacím se i Valašské Meziříčí proměňovalo v moderní město. V roce 1951 byla škola změněna ve Vyšší průmyslovou školu stavební, která navázala na bohaté tradice své předchůdkyně.
Foto se souhlasem: ARCHIV SPŠ STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Průmyslovka dnes
V současné době škola nabízí široké spektrum oborů maturitních i učebních, formu prezenční, distanční i nástavbové studium. Vybere si tak opravdu každý, koho stavebnictví a technika zajímá a kdo se v této oblasti touží vzdělávat. Škola staví své renomé na co nejvyšší míře aplikace teorie v praxi, proto je kladen velký důraz na praktické vyučování. Reálně se žáci i studenti často účastní oprav či rekonstrukcí, kterými škola čas od času prochází, nebo mají možnost předvést své schopnosti při práci na veřejných zakázkách.
Foto se souhlasem: ARCHIV SPŠ STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Z hlediska zájmu veřejnosti dlouhodobě převažují maturitní obory, které nabízejíspecializaci ve stavebnictví či technickém zařízení budov. Ze škály řemeslných oborů se na špičce drží truhlář a instalatér, každoročně však skokově roste poptávka i po jiných nabízených oborech – tesař, klempíř, zedník, malíř i montér suchých staveb. Za každým z těchto oborů stojí řada kvalifikovaných pedagogů a mistrů, kteří své svěřence učí teorii i praxi a ke své práci přistupují s nejvyšší možnou mírou zodpovědnosti.
Výsledky práce řemeslníků jsou stále žádoucí a oceňované. Na úrovni školy sklízejí učni úspěchy zejména v řemeslných soutěžích nebo na různých akcích pořádaných pro veřejnost, a když opustí školní lavice a vrhnou se do pracovního procesu, je příjemným bonusem patřičné finanční ohodnocení, a především spokojenost klienta.
Foto se souhlasem: ARCHIV SPŠ STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
2024 = VÝROČÍ 150 LET
Valašskomeziříčská stavební průmyslovka letos na podzim oslaví neuvěřitelných 150 let od svého založení. Svým způsobem jde o unikát. Má za sebou nejen dlouhou a místy pohnutou historii, ale jedná se také o jednu z nejstarších odborných škol na střední Moravě. Zatímco dějiny se proměňují a lidé přicházejí a odcházejí, některé prvky zůstávají zachovány a nepodepíše se na nich ani zub času. V případě „Stavebky" je to především tradice a výsledky poctivé práce, píle a vytrvalosti.
Foto se souhlasem: ARCHIV SPŠ STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Obor: Montér suchých staveb
Jedním z nejmladších učebních oborů, který lze na paletě stavebních odborných škol najít, je montér suchých staveb. Ve Valašském Meziříčí se vyučuje od roku 2011 a jeho perspektiva stále roste. Profese, která nabízí nepřeberné spektrum možností uplatnění, je však v očích laické veřejnosti stále velkou neznámou. Většina lidí nemá jasnou představu o tom, co je skutečnou podstatou tohoto oboru, přestože je o tyto absolventy na trhu práce dlouhodobě velký zájem.
Montér suchých staveb je širokospektré zaměstnání. V průběhu tří let je žák postupně vzděláván ve všeobecných i odborných předmětech, které jsou k výkonu profese nezbytné, a učí se jednotlivým úkonům v rámci praxe. Tyto úkony zahrnují zejména:
- práci se sádrokartonem,
- technologii suchého zdění,
- výrobu a montáž základních konstrukčních typů dřevostaveb (montované sendvičové dřevostavby, dřevostavby z masivních panelů nebo se sloupkovou konstrukcí, ...),
- oplášťování konstrukcí deskami,
- práci s tepelnou a zvukovou izolací,
- montáž stropních podhledů,
- montáž kazetových stropů,
- montáž lehkých sádrokartonových příček,
- pokládku mnoha druhů podlahových krytin.
Výuka se rovněž soustředí na modulární výstavbu, pod kterou si lze představit skládání unifikovaných prostorových jednotek (modulů) do kompaktních celků rozličného typu a funkce, nejčastěji se jedná o sanitární a obytné buňky. Za tímto účelem škola dlouhodobě spolupracuje s firmou KOMA MODULAR s.r.o., která žákům umožňuje realizaci odborného výcviku.
V neposlední řadě jsou žáci pro praktickou výuku vybaveni vším, co pro maximální efekt svého výkonu potřebují – od pracovního oděvu až po nářadí špičkové kvality. Za tímto účelem jsou jim k dispozici také moderně vybavené školní dílny, učebny a s přibývajícími zkušenostmi mají žáci také možnost podílet se na realizaci konkrétních staveb v terénu.
Foto se souhlasem: ARCHIV SPŠ STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Slovo odborníka
Obor Montér suchých staveb a dřevostaveb je v současné době vysoce aktuální a potřebný, protože odpovídá na rostoucí poptávku po rychlé, flexibilní a ekologické výstavbě. Dřevostavby a sádrokartonové konstrukce jsou čím dál populárnější díky rychlosti výstavby, energetické efektivitě a šetrnosti k životnímu prostředí. Dřevostavby nabízejí příjemné a zdravé vnitřní prostředí díky přirozeným vlastnostem dřeva.
Mezi výhody sádrokartonových konstrukcí patří lehkost, snadná instalace, vynikající zvuková a tepelná izolace a možnost jednoduchých úprav a oprav. Navzdory zdánlivé jednoduchosti těchto konstrukcí je nezbytné, aby realizační firmy měly skutečně fundované odborníky. Správná montáž dřevěné konstrukce a instalace sádrokartonu nebo sádrovláknité desky vyžaduje preciznost a znalost nejen jednotlivých konstrukčních prvků, ale i konstrukčních zásad pro skladby jednotlivých konstrukcí.
Absolventi tohoto oboru mají široké uplatnění, protože stavební firmy, stejně jako individuální investoři, stále více vyhledávají odborníky, kteří zvládnou moderní technologie a materiály. Dovednosti získané v tomto oboru otevírají dveře k práci nejen v klasických stavebních firmách nebo samostatné řemeslné činnosti, ale také ve společnostech zabývajících se jak výrobou klasických montovaných staveb, tak modulární metodou výstavby. Studium tohoto oboru tak nabízí jistotu stabilního zaměstnání a perspektivu do budoucnosti.
Bc. Stanislav Mrázek
předseda PK MSS a vyučující odborných předmětů SPŠ stavební V. Meziříčí
Výuční list i maturita
Z hlediska výuky na SPŠ stavební ve Valašském Meziříčí je Montér suchých stavebučební obor zakončený kombinovanou formou závěrečné zkoušky. Její úspěšný absolvent získá výuční list a ve finále je erudovaným specialistou na výstavbu suchých staveb a dřevostaveb a rovněž provádí činnosti, které souvisejí s opravami a rekonstrukcemi budov či půdních bytových i nebytových vestaveb.
Jedním výučním listem však studium nutně končit nemusí – úspěšný absolvent má možnost získat druhý podle vlastního výběru a zaměření. Lze také pokračovat v učení na maturitní nástavbě nebo na studium navázat dalším čtyřletým maturitním oborem při vykonání rozdílových zkoušek s nástupem do druhého ročníku.
Četli jste?
Erudovaný specialista v žádaném oboru
Montér suchých staveb je velmi žádaným oborem na trhu práce, jelikož disponuje zejména vysokou uplatnitelností absolventů v praxi. Ti mají možnost seberealizace ve stavebních firmách či na vlastní živnostenský list. Nespornou výhodou studia tohoto oboru je také možnost vykonávat od 2. ročníku praxi ve firmách, a „naostro" tak poznat chod provozu i práci s moderní technikou a nejrozličnějšími materiály. Po vyučení tak jsou absolventi připraveni na reálné prostředí, ve kterém budou pracovat nebo podnikat.
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 5/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DANA JAKOUBKOVÁ a Mgr. ALEXANDRA MANOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…